GrecjaPogoda.com - profesjonalny serwis turystyczny


Wakacje Grecja
*** Udane Wakacje ***

Poruszanie się samochodem po Grecji

Autor: Tamara Rosłon - wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu GrecjaPogoda.com
Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Grecja Pogoda

Gdy wybieramy się samochodem na wakacje to wpierw musimy poznać przepisy ruchu drogowego danego kraju. Choć Grecja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, to jednak nie podpisała ona Konwencji Genewskiej z 1968 roku i z tego też powodu nie jest tam honorowane polskie prawo jazdy. Aby poruszać się samodzielnie samochodem po Grecji musimy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Można je wyrobić w wojewódzkich urzędach komunikacji, składając wpierw właściwy wniosek. Pamiętajmy również o przetłumaczeniu tego dokumentu na język grecki u tłumacza przysięgłego. Warto również przetłumaczyć swój dowód osobisty, wówczas podczas kontroli policja będzie do nas pozytywniej nastawiona. Oczywiście konieczne jest również aktualne ubezpieczenie i dowód rejestracyjny.

Przepisy drogowe

Wjeżdżając do obcego kraju zawsze trzeba wpierw zapoznać się z panującymi tam przepisami drogowymi. Bowiem gdy zatrzyma nas policja to tłumaczenia typu: u nas jest inaczej czy nie wiedziałem, nie pozwolą uniknąć mandatu. Każdy kierowca ma obowiązek znać przepisy kraju po którym się porusza. Jak zatem jest w Grecji? Dopuszczalne prędkości: -autostrady do 120km/h -drogi główne do 110km/h -teren niezabudowany do 90km/h -teren zabudowany do 50 km/h. Ponadto greckie przepisy nakazują kierowcom posiadanie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Dzieci do lat 12 mogą tylko jeździć na tylnej kanapie samochodu i w odpowiednim do wagi foteliku.

Jakość dróg i kultura jazdy

W Grecji jest dość dobrze rozwinięta sieć dużych autostrad, które łączą główne miasta. Wszystkie autostrady są też płatne. Drogi lokalne i wiejskie są w złym stanie, bardzo dużo jest wciąż nieutwardzonych, które w deszczowe dni przemieniają się w prawdziwą pułapkę. Co do kierowców greckich, to trzeba na nich naprawdę uważać, gdyż jeżdżą lekkomyślnie, brawurowo i często nie przestrzegają podstawowych przepisów. Gdy zdarzy nam się jakaś kolizja to najlepiej od razu zadzwonić po policję bo z miejscowymi raczej się nie dogadamy, szybciej zostaniemy oszukani.


INNE PORADY DLA TURYSTÓW W GRECJI


Ciekawe linki:


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny
za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO