GrecjaPogoda.com - profesjonalny serwis turystyczny


Wakacje Grecja
*** Udane Wakacje ***

Język grecki – rozmówki

Autor: Tamara Rosłon - wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu GrecjaPogoda.com
Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Grecja Pogoda

Choć wielu z nas ograniczyło swoją naukę języka obcego do zdobywania wiedzy i poszerzania słownictwa powszechnie stosowanego u najbliższych z naszych sąsiadów, jak np. Niemcy, czy też zdecydowało się na naukę najpopularniejszego na owe czasy języka, jakim jest angielski, to wciąż na szczęście są i tacy, którzy preferują naukę języków określanych potocznie jako mniej popularne. Do takich właśnie zalicza się język grecki, czyli przysłowiowa greka.

Jak się okazuje ten indoeuropejski język za czasów starożytnych stanowił istotny język dla basenu Morza Śródziemnego. Co więcej, lokowany na półce tuż obok łaciny kojarzony był głównie z językiem naukowej terminologii. Tym samym jego wpływ na języki europejskie był dość znaczny i choć nie każdy potrafi w to uwierzyć, to aktualnie greką posługuje się około 15 milionów ludzi na całym świecie. Trudność w nauce języka greckiego zdaje się być tematem burzliwym a zdania stanowiące niejako ocenę jest samego są podzielone. Pozostaje więc indywidualne podejście do tematu i zdobycie własnego doświadczenia oraz odczuć w tym aspekcie.

Greckie rozmówki

Bez wątpienia podróżując po obcych krajach przyjemnie jest móc choć po części zrozumieć co dana mieszkanka, czy mieszkaniec mówią do nas lub też na jakie tematy dyskutują oni między sobą. Co więcej, zdarzają się też sytuacje kiedy pilnie potrzebna jest pomoc lokalnych ludności. By móc komunikować się w obcym języku choćby na poziomie podstawowym, niezbędna jest jego nauka i praktyka. Jeśli jednak nie mamy na to odpowiednich środków finansowych, jak i czasu, to z pomocą przyjdą nam zapewne greckie rozmówki. Oto więc kilka podstawowych i najczęściej wykorzystywanych zwrotów w języku greckim wraz z polskim tłumaczeniem i odpowiednią wymową.

Ευχαριστώ [Efcharisto.] - Dziękuję.

Παρακαλώ. [Parakalo.] – Proszę bardzo.

ναι [ne] - tak

όχι [ochi] – nie

Αντίο! [Andijo!] – Do widzenia.

Γεια! [Ghia!] - Cześć!

Καλημέρα! [Kalimera!] - Dzień dobry! (rano)

Καλησπέρα! [Kalispera!] - Dzień dobry! (po południu)

Συγγνώμη. [Sighnomi!] - Przepraszam.

Πώς σε λενε; [Pos se lene?] - Jak się nazywasz?

Με λένε Ελένη. [Me lene Eleni.] - Mam na imię Eleni.

Πώς είσαι; [Pos ise?] - Jak się masz?

Είμαι από την Πολωνία. [Ime apo tin Polonija.] - Jestem z Polski.

Ποιά οδός είναι αυτή; [Pia odhos ine afti?] - Jaka to ulica?

Εχω χαθεί. [Echo chathi.] - Zgubiłem się.

Δεν είμαι από εδώ, χρειάζομαι βοήθεια.[Dhen ime apo edho, chriazome woithia?] - Nie jestem stąd, proszę o pomoc.

Παρακαλώ έναν καϕέ με γάλα.[Parakalo enan kafe me ghala.] - Poproszę kawę z mlekiem.

Καλή όρεξη! [Kali oreksi!] - Smacznego!

Przykładów greckich rozmówek można by podać bez liku. Istotne jest by mieć pod ręką te najbardziej przydatne do których zaliczamy: rozmowy w restauracji, pytanie o drogę, zakup biletu, problemy z autem, transport ogólnie, jak i przedstawianie się.


INNE PORADY DLA TURYSTÓW W GRECJI


Ciekawe linki:


Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku serwis nie jest odpowiedzialny
za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO